מלאו את הטופס על מנת שנחזור אליכם

* שדה חובה

דיספורט

25 בינואר 2012

in Botox

דיספורט או בוטוקס?

לקוחות שמתעניינים לעומק לגבי טיפול בוטוקס בדרך כלל יתקלו במרפאות המשתמשות בחומר הנקרא "דיספורט".  אז מה זה דיספורט בכלל, והאם יש הבדל בין דיספורט לבוטוקס?  מאמר זה בא כדי להסיר את הערפל סביב הנושא ולהקנות לצרכנים את הכלים לקבל החלטה נבונה לגבי הטיפול שלהם.

בוטוקס או דיספורט?

בוטוקס או דיספורט?

בוטוקס ודיספורט – סוגים שונים של בוטולינום טוקסין

ראשית, חשוב להבין כמה מונחים והגדרות בסיסיות בתחום תעשיית התרופות.  תרופות מורכבות מחומר פעיל אחד או יותר והתרופה נקראת בשם החומר הפעיל.  שם זה הוא מכונה "השם הגנרי" של התרופה.  מעבר לכך, לכל תרופה בדרך כלל יש מספר יצרניות וכל יצרנית נותנת לתרופה שם מסחרי משלה.

בוטולינום טוקסין הינו החומר הפעיל בתוך דיספורט ובוטוקסבוטוקס הוא השם המסחרי של התרופה מחברת אלרגן האמריקאית ואילו דיספורט הוא השם המסחרי של התרופה המיוצרת על ידי חברת איפסן הצרפתית.  באתרנו תוכלו למצאו מידע מעמיק לגבי כיצד בוטוקס פועל ולגבי היסטוריית הבוטוקס.

עם זאת שדיספורט ובוטוקס שניהם מבוססים על אותו חומר, בוטולינום טוקסין מסוג A, יש הבדלים בתהליך היצור והזיקוק שלהם.  בסופו של דבר ההבדלים מתבטאים בשוני בין החלבונים שנותרים קשורים למוצר הסופי.  השם הגנרי של בוטוקס הינו onabotulinumtoxinA ורק חלבונים בגודל מסוים נותרים קשורים לרעלן לאחר תהליך הזיקוק.  מנגד, תהליך הזיקוק של דיספורט מותיר תערובת לא ידועה של חלבונים הקשורים לרעלן, והמוצר שלהם נקרא בשם הגנרי abobotulinumtoxinA.  בוטוקס ודיספורט הם סוגים שונים של בוטולינום טוקסין מסוג A, אך הרכב החלבונים הקשורים לרעלן שונה.  הבדלים אלו ואחרים בתהליך היצור משנים מעט את פעולת החומר בגוף ומביאים לתופעות קליניות שונות.

הבדלים בין בוטוקס ודיספורט

מינונים שונים

בוטוקס מגיע בדרך כלל באמפולה של 100 יחידות.  אמפולות של דיספורט מכילות 500 יחידות.  חשוב לדעת שיחידות אלו שונות לגמרי.  יחידה אחת של בוטוקס אינה זהה ליחידה של דיספורט.  המשמעות היא שבמידה ועברתם טיפול עם חומר אחד במינון מסוים ותרצו לעבור להשתמש בחומר השני, המינון ביחידות שיוזרק יהיה שונה.  היחס בין מינון יחידת בוטוקס לבין דיספורט הינו בין 1:2 עד 1:5.  לדוגמה, אם עברתם טיפול למצח עם דיספורט במינון של 60 יחידות, כדי להגיע לאותה השפעה עם בוטוקס המינון ביחידות יהיה נמוך יותר (כ-15 יחידות).  אין לכך משמעות כספית (מעבר לכך שדיספורט הינו חומר זול יותר), אך חשוב לדעת שאין אחידות בין המינונים.

השפעה שונה?

היו מספר מחקרים לגבי ההבדלים בין בוטוקס ודיספורט, הן מבחינת פרופיל תופעות הלוואי והן לגבי משך ההשפעה.

חשוב לציין שאין מסקנות חד משמעיות.  באופן כללי, שני החומרים יעילים ובטוחים לטיפול בקמטים.  יש מחקרים שהדגימו השפעה ממושכת יותר לאחר הזרקת דיספורט.  עם זאת, אותם מחקרים בדרך כלל מדגימים שיעור תופעות לוואי יותר גבוה עם דיספורט. סיבה לכך יכולה להיות עקב הרכב הדיספורט שגורם להתפשטות מקומית נרחבת יותר. דבר זה יכול להביא להשפעה לא לרצויה על שרירים אחרים באזור ההזרקה, וכך יכול לגרום לתופעות לוואי כמו צניחת עפעפיים.

מלאו את הטופס על מנת שנחזור אליכם

* שדה חובה

Previous post:

Next post: