מלאו את הטופס על מנת שנחזור אליכם

* שדה חובה

אצל מי כדאי להזריק בוטוקס?

3 בינואר 2012

in Botox

כרגע ישראל נסחפת לכיוון של ארה"ב ובפרט לוס אנג'ליס – כל אחד רוצה להזריק לעצמו בוטוקס ולהיות כמו אנג'לינה ג'ולי או לפחות כמו "המעושרות" שלנו!   עם זאת מתעוררת השאלה – אצל מי כדאי להזריק בוטוקס?  במקביל לביקוש הגובר, מתעורר גם גל של ספקים, שלא כולם שווים.  כצרכן נבון חשוב להבין מי רשאי בכלל לבצע טיפולי בוטוקס ואיך לבחור רופא מתאים.

אצל איזה רופא כדאי להזריק בוטוקס?

האם הרופא הזה מוסמך לבצע טיפולי בוטוקס?

מי מוסמך להזריק בוטוקס?

בניגוד למה שנהוג לחשוב, פלסטיקאים הם לא הרופאים הבלעדיים המורשים להזריק בוטוקס.  באופן כללי, רופא מוסמך לפעול בכל תחום "בהתאם לניסיונו וליכולתו הרפואית".  הסעיף שקובע זאת נמצא בכללי האתיקה הרפואית של ההסתדרות הרפואית, וכלשון כתוב:

 "הרופא רשאי לפעול בכל שטחי האבחון והטיפול , בהתאם לניסיונו וליכולתו הרפואית. הרופא יכיר במגבלותיו המקצועיות ויימנע- פרט לנסיבות חריגות- מלנקוט פעולה רפואית אשר אינה בתחום יכולתו או הכשרתו הרפואית."

-כללי האתיקה של ההסתדרות הרפואית

לכן, אם נניח לרגע את נושא הבוטוקס בצד, לפי כללי האתיקה רופא יכול לפעול בכל תחום כל עוד שבאופן סובייקטיבי הוא מרגיש נוח בכך!  המחשבה הזאת קצת מחרידה, אבל כך קובע כללי האתיקה.  אזי עולה השאלה האם כל רופא מוסמך לנתח – שזו פעולה שדורשת מיומנות מאד ספציפית.

במקרה של ניתוח החוק מסייע להגן על הצרכן, בתקנות בריאות העם:

"פעולות של כירורגיה בינונית וכירורגיה קטנה יבוצעו במרפאה כירורגית בידי רופא בעל תואר מומחה בענף שהניתוח הוא בתחומו, ואולם אם ראה המנהל, לאחר קבלת המלצת המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית בישראל (להלן – המועצה) שניתוח מצוי גם בתחום ענף מומחיות כירורגי אחר (להלן – ענף מומחיות קרוב) רשאי לבצעו גם רופא בעל תואר מומחה בענף מומחיות קרוב; המנהל, בהמלצת המועצה, יפרסם רשימת ניתוחים וענפי המומחיות, לרבות ענפי המומחיות הקרובים שהם מצויים בתחומם, לפי הענין."

כך לפחות תחום הניתוחים מבוקר יותר מאשר האסתטיקה הרפואית על ידי המדינה שמגנה על תושביה בחוק.  כדי שרופא יהיה רשאי לבצע ניתוח שלא באופן ישיר בתחומו הוא צריך לקבל המלצה בכתב מהמועצה המדעית שמבקרת ואחראית על תחומי ההתמחויות הרפואיות.

לסיכום, לפי כללי האתיקה הרפואית כל רופא רשאי להזריק בוטוקס.  אבל הסיפור לא מסתכם פה…

רופאי שיניים ובוטוקס – מה הקשר?

כיום יש גם עדר של רופאי שיניים שדוהרים לכיוון של טיפולים אסתטיים.  נמסרה הודעה של משרד הבריאות לכתבים של מעריב, אומנם ב-2009, לגבי הנושא של מי רשאי להזריק בוטוקס:

רופאי שיניים מוסמכים להזריק בוטוקס?

פתחי את הפה ותגידי "בוטוקס"...

"לכל רופא כללי מותר להשתמש בבוטוקס כמו בכל תכשיר רפואי רשום אחר. לרופאי שיניים מותר שימוש בתכשירים רפואיים ככל שזה נוגע ישירות לתחום עבודתם. ראוי ורצוי שרופא המשתמש בתכשיר רפואי יקבל הכשרה מתאימה בהתוויות ובצורה ראויה. במידה שנוצר נזק מהשימוש על ידי הרופא, עלול לעמוד למשפט נזיקי ומשמעתי במידה שיסתבר כי נהג בדרך שאינה מקצועית.

"בהתייחס לרופאי שיניים, ניתן להשתמש בבוטוקס ככל שזה נוגע לטיפול בחלל הפה במסגרת טיפולים שיש להם השלכה לתחום המקצועי ישירות. סוגיית השימוש בבוטוקס על ידי רופאי שיניים להסרת קמטים במצח ובגבות במסגרת טיפול אסתטי, נבחנת בימים אלה במשרד הבריאות".

הביטוח קובע

בסוף, המבקר הסופי והפרקטי ביותר הינו חברת הביטוח. כיום בישראל יש רק חברה עיקרית אחת שמספקת ביטוח אחראיות מקצועית לרופאים, מדנס.

מבחינת הלקוח, הביטוח חשוב מפני שחס וחלילה אם אירעה תקלה, תהיה אפשרות לקבל פיצוי על הנזקים.  חברת הביטוח משרתת גם כסוג של מסנן, מפני שרק רופאים שבעיניהם מוסמכים יקבלו כיסוי ביטוחי.  כך ניתן להיות בטוחים שיש לרופא לפחות הסמכה בסיסית מתאימה שמספקת את חברת הביטוח.

כעת כדי שרופא יוכל לקבל ביטוח אחראיות מקצועית על ידי מדנס, מעבר לתעודות שלו כרופא, רופא חייב להמציא ראיות שעבר קורס בהזרקת בוטוקס.  אגב, יש לציין שחברת הביטוח איננה דורשת קורסים בתחומים אחרים של אסתטיקה רפואית, שאינם בוטוקס, כגון הזרקת חומרי מילוי ופילינג לסוגיו.

חברת מדנס מכסה גם רופאי שיניים בתחום של רפואה אסתטית לא כירורגית ומקנה להם ביטוח תחת אותם תנאים של רופאים כלליים. בניגוד להודעה ממשרד הבריאות ב-2009, כיום מדנס מכסה רופאי שיניים לטיפולים אסתטיים בכל אזור הפנים.

מה זה "רופא לאסתטיקה" בכלל?

לגבי התחום של רפואה אסתטית, חשוב לצרכן להכיר שאין התמחות במדינת ישראל ברפואה אסתטית, אלא רק בכירורגיה פלסטית ואסתטית.  לכן במידה ורופא מצהיר על עצמו כ-"מומחה לאסתטיקה", חשוב להרים גבה (במידה ולא טיפולתם בגבה באמצעות בוטוקס) ולשאול לגבי הכשרתו.  הכרזה על מומחיות כזאת בהעדר היות הרופא פלסטיקאי היא סוג של הטעיה.  כמו שצוין למעלה, רופא כן יכול לפעול בתחום האסתטיקה כשאינו פלסטיקאי אבל אינו רשאי להכריז על עצמו כ-"מומחה".

מה קורה בחו"ל?

בעוד שבישראל הפלסטיקאים עדיין נלחמים על בלעדיות בתחום של האסתטיקה, בחו"ל הקרב כבר אבוד.  במדינות "מתוקנות" רבות, כמו אוסטרליה, ארה"ב ובריטניה, רופאים הם לא היחידים המוסמכים להזריק בוטוקס.

במדינות אלו מותר גם לאחיות ומילדות להזריק את הרעלן הפופולארי ורבים עושות כך.  מדינות אלו, אולי בצדק ואולי לא, מתירות יותר ממדינת ישראל בנושא.  כמובן האחיות צריכות עדיין מרשם מרופא כדי לספק את הרעלן, אבל בסוף הן אלה שמבצעות את ההזרקה.

אצל מי כדאי להזריק בוטוקס, תכלס?

בסוף, הפעולה עצמה של ההזרקה הינה פשוטה, ובגדול כל בעל מקצוע שיודע לבצע הזרקה יודע טכנית להזריק בוטוקס.

אבל כדי שהחוויה תהיה בטוחה, חשוב מעבר למיומנות טכנית התעניינות והבנה מעמיקה בנושא.  פלסטיקאי שמרבה לנתח אולם לא מרבה להזריק אולי לא יותר טוב מרופא שיניים שעיקר עיסוקו בתחום הזרקת בוטוקס, ושמרבה לבקר בכנסים בנושא ולהתעדכן בחומר מקצועי. במידה ורופא משתמש בטכניקות מתקדמות של הזרקות בוטוקס, מעבר להזרקות בין הגבות, מצח וצדי עיניים, חשוב במיוחד שהוא יהיה מאד מקצועי בנושא.

קשה ללקוח לדעת את כל המידע הנ"ל, וכיום אין דרך טובה לדרג רופאים.  עם זאת, יש כמה דברים בסיסיים שלקוח יכול לבקש לראות כדי לוודא שלרופא יש את ההסמכה הבסיסית:

  1. תעודת רופא
  2. תעודת קורס הזרקת בוטוקס
  3. אישור של חברת ביטוח

מעבר לכך חשוב להסתמך על חוות דעת של מקורבים ורושם אישי לגבי הרופא בפגישת הייעוץ.

מרפאת LIFE BY DESIGN מאחלת לכם הזרקת בוטוקס בטוחה ומקצועית.

במידה ואתם מתעניינים בטיפול, ניתן למצוא באתרנו עוד הרבה מידע לגבי בוטוקס.

מלאו את הטופס על מנת שנחזור אליכם

* שדה חובה

Previous post:

Next post: