מלאו את הטופס על מנת שנחזור אליכם

* שדה חובה

בוטוקס: איך בוטוקס באמת עובד?

17 בדצמבר 2011

in Botox

בוטוקס הינו חלבון שמיוצר לשימוש קליני. בוטוקס (בוטולינום טוקסין) מופק מחיידק הקלוסטרידיום בוטולינום.  בתהליך היצור של בוטוקס, הרעלן של הבוטולינום טוקסין מבודד ומזוקק ועובר תהליך טיהור קפדני. סוג הבוטולינום טוקסין לצורך שימוש קלינו הינו בדרך כלל בוטולינום טוקסין מסוג A.  בוטוקס פועל על ידי שיתוק של שרירים שלתוכם הוזרק. לפרטים כלליים  ניתן ללמוד עוד על בוטוקס במדריך המלא.

בוטוקס הינו הטיפול הקוסמטי הנפוץ ביותר בעולם. למרות זאת, מעט מטופלים מבינים כיצד בוטוקס פועל.  הבנה כללית של מנגנון הפעולה של בוטוקס חשובה כדי לדעת מה לצפות מהטיפול, מה לא לצפות מהטיפול וגכן את משך פעולת הבוטוקס.

בשימוש קוסמטי, בוטוקס פועל על ידי החלשת שרירים הגורמים לקמטי הבעה.  לכן, קווים וקמטים בעור הקשורים לשרירי הבעה נעשים מטושטשים ולעיתים נעלמים לגמרי תחת השפעת בוטוקס.  במחקרים מסוימים, הנבדקים הבחינו בשינויים במראה כשבועיים לאחר הזרקת בוטוקס. ארבעה שבועות לאחר הזרקת בוטוקס הנבדקים תיארו את עצמם כנראים 3 שנים צעירים יותר.

כיצד הולכה עצבית-שרירית עובדת?

 כדי להבין איך בוטוקס פועל, חשוב להבין תחילה איך שרירים פועלים בדרך כלל. שרירים מופעלים על ידי אימפולסים שמשודרים דרך עצבים.

normal muscle activation before botox

עצבים מחוברים לשרירים במה שמכונה חיבור עצבי-שרירי.  קצה העצב הקרוב לשריר מלא בווסיקולות, מעין בועות, שמכילות אסטיל-כולין.  כאשר אימפולס חשמלי מגיע לקצה העצב, הוא גורם לשחרור תוכן הווסיקולות לתוך הסינפסה (החיבור של העצב לשריר).  לבסוף, האסטיל-כולין מתחבר לקולטנים הנמצאים בצד השריר.  חיבור של אסטיל-כולין לקולנטנים אלו גורם לתהליך כימי שבסופו של דבר מפעיל את השריר.

כיצד בוטוקס גורם לשיתוק השריר?

בוטוקס פועל על ידי שיבוש תהליך שחרור של אסטיל-כולין לתוך הסינפסות. לאחר הזרקת בוטוקס  לתוך שריר, בוטוקס נודד באופן סלקטיבי לחיבור השרירי-עצבי.  שם, בוטוקס מתחבר לקצה העצב ונספג לתוכו.  לאחר מכן, חלקיקי הבוטוקס מתחברים לווסיקולות המכילות את האסטיל-כולין.

במקום שווסיקולות עם אסטיל-כולין ישוחררו לתוך הסינפסה, חלק של חלבון הבוטוקס מתחבר לחלבון שאחראי לחיבור של הווסיקולות לממברנה של קצה העצב (חלבון SNAP-25).  בוטוקס פוגע בחלבון זה וכך מונע שחרור של אסטיל-כולין וחוסם את תהליך הפעלת השריר.

בדרך כלל חולפות בין 24-48 שעות עד שנראות תופעות של חסימת הולכה.

איך בוטוקס עובד

כיצד החלמה מבוטוקס מתבצעת?

בדרך כלל השפעת בוטוקס חולפת לאחר כ-3-6 חודשים.  עקב חסימת חיבור השרירי-עצבי, הגוף מפצה על כך על ידי צמיחת קצוות עצב חדשות היוצרות סינספות חדשות עם השריר.  נבטים חדשים אלו גורמים להיפוך השיתוק שנגרם על ידי בוטוקס.  תחילה היה נהוג לחשוב שמנגנון זה היה המנגנון היחיד לחזרת פעולת השריר, אולם, לאחר מחקרים, התגלה שלאחר זמן מה קצה העצב המקורי שנחסם על ידי בוטוקס מחלים גם הוא וחוזר לפעול.  לבסוף, הנבטים החדשים עוברים תהליך ניוון לאחר שקצה העצב המקורי חוזר לפעולה מלאה.

החלמה מהשפעת בוטוקס ברקמות בלוטיות ארוכה יותר.  בדרך כלל השפעת בוטוקס בבלוטות נמשכת בין 6-9 חודשים.

מלאו את הטופס על מנת שנחזור אליכם

* שדה חובה

Next post: