מלאו את הטופס על מנת שנחזור אליכם

* שדה חובה

חומצה היאלורונית

חומצה היאלורונית בכמה מילים

  • כיום, חומצה היאלורונית הינה החומר המועדף למילוי קמטים ועיבוי שפתיים.
  • חומצה היאלורונית הינה סוכר מורכב שנמצא באופן טבעי בגוף.
  • חומצה היאלורונית מיוצרת באופן סינטטי לצורך טיפולים אסתטיים ורפואיים.
  • הזרקת חומצה היאלורונית משמשת כדי למלא קמטים ולעבות שפתיים.
  • הקמטים המתאימים ביותר לטיפול עם חומצה היאלורונית כוללים קמטים בין צד האף לצד הפה ("nasolabial folds") , קמטים מצדי הפה כלפי מטה ("marionette lines") וקמטים זעירים בשאר חלקי הפנים.
  • חומצה היאלורונית הינו השם הגנרי לחומר.  חומצה היאלורונית מיוצרת על ידי מספר חברות, ומוכרת יותר בקרב לקוחות בשמות המסחריים כגון "ג'ובידרם", "רסטילן" ו"פרליין".
חומצה היאלורונית - לפני ואחרי הזרקה לקמטים לצדי האף

חומצה היאלורונית - לפני ואחרי הזרקה לקמטים לצדי האף

חומצה היאלורונית בהרחבה

ככל שאנו מתבגרים, העור שלנו נהיה דק יותר.  שכבת הדרמיס של העור, שכבת הביניים שמקנה עובי וחוזק לעור, נהיית דלילה יותר עקב אובדן או פגיעה בחלבונים כמו אלסטין, קולגן וחומצה היאלורונית.  הדבר גורם לעור "ליפול" תחת השפעת כוח המשיכה וליצור קווים וקמטים בפנים.

חומצה היאלורונית – רקע

ב2003, רסטילן קיבל אישור לשימוש על ידי ה-FDA האמריקאי.  רסטילן הייתה החומצה ההיאלורונית הראשונה שאושרה לשימוש, ומאז עוד מספר רב של מוצרי חומצה היאלורונית קבלו אישור.  היתרונות של חומצה היאלורונית על חומרי מילוי אחרים הם השכיחות הנמוכה של רגישות לחומר, משך הפעולה הממושך יחסית והיכולת לספוג כמויות גדולות של נוזלים שמסייע להוסיף נפח ולמזער קמטים.

ג'ובידרם, עוד סוג פופולארי של חומצה היאלורונית, קיבל אישור על ידי ה-FDA  בשנת 2006.  בדומה לרסטילן, ג'ובידרם מורכב מחומצה היאלורונית שעוברת תהליך של "cross-linking".  תהליך זה חשוב כדי לשמר השפעה ממושכת של החומר.  חשוב לדעת שיש גם סוגים של חומצה היאלורונית שלא עברו תהליך של "cross-linking" ולכן משך הפעולה הינו קצרה בהרבה (בין חודש לשלושה חודשים).

סוגים שונים של חומצה היאלורונית

לכל חברה יש מספר סוגים של חומצה היאלורונית שמיועדים לשימושים שונים.  לדוגמה, חברת אלרגן, היצרנית של בוטוקס וג'ובידרם, מייצרת ג'ובידרם אולטרה 3,2 ו4.  אלה סמיכויות שונות של החומר.  ג'ובידרם אולטרה 2 מיועד לקמטים מאד זעירים ושטוחים, למשל קמטים מסביב לשפתיים וקמטים במצח.  ג'ובידרם אולטרה 3 מיועד למילוי קמטים עמוקים יחסית, כמו קמטים לצדי האף.  ג'ובידרם אולטרה 4 הינו התכשיר הסמיך ביותר ומיועד לשימושים כמו מילוי הלחיים.

כיום יש גם תכשירים של חומצה היאלורונית שמעורבים עם חומר להרדמה מקומית מאד מרוכזת המסייעת לשכך את תחושת ההזרקה.

משך הפעולה של חומצה היאלורונית

החיסרון של חומצה היאלורונית הוא שהטיפול מביא לשיפור זמני.  עם זאת, כיום אין חומר אחר עם פרופיל בטיחות דומה לחומצה היאלורונית שמאפשר טיפול קבוע.  לדוגמה, שימוש בתכשירים שונים של סיליקון שנוי במחלוקת בקרב אוכלוסיית הרופאים עקב תופעות לוואי פוטנציאליות בלתי הפיכות.

לצורך מילוי קמטים, חומצה היאלורונית מביאה לשיפור קמטים לתקופה ממוצעת של בין 6-9 חודשים. הזרקת חומצה היאלורונית יכולה להשפיע עד תקופה מרבית של 18 חודשים.

לצורך עיבוי שפתיים, חומצה היאלורונית היא בעלת השפעה קצרה יותר עקב הספקת הדם הנרחבת באזור שתורמת לספיגת החומר.  התקופה הממוצעת להשפעת החומר לעיבוי שפתיים הינו יותר קרוב ל6 חודשים עם השפעה מקסימלית הקרובה לשנה.

חומצה היאלורונית - לפני ואחרי הזרקה לשפתיים

חומצה היאלורונית - לפני ואחרי הזרקה לשפתיים

תופעות לוואי של חומצה היאלורונית

באופן כללי, השימוש בחומצה היאלורונית הינו בטוח עם שיעור גבוה של שביעות רצון בקרב לקוחות. אם תופעות לוואי מתרחשות, הן לרוב קשורות להזרקה עצמה ופגיעת הרקמות.  כמו כן, הזרקת חומצה היאלורונית לשפתיים עלולה להצית התקף של הרפס.  אולם, סה"כ שיעור תופעות הלוואי עקב הזרקת חומצה היאלורונית נמוכה מאד. תופעות לוואי ממושכות הינן נדירות ביותר, אבל תוארו מקרים של גושים כתוצאה מתגובה דלקתית לחומר.

חשוב להכיר שלאחר הזרקה תהיה נפיחות, מעט אודם ואולי אפילו כאב.  הנפיחות תרד לאחר כ-48 שעות אבל יתכן שיהיה עדיין מרכיב של נפיחות לשבועיים לאחר הטיפול.  מומלץ להניח קרח לאחר הטיפול כדי להפחית תופעות אלו.

יש סבירות לזיהום כתוצאה מההזרקה, עקב פציעת העור, דבר שיצריך טיפול אנטיביוטי.  תיתכן גם אסימטריה כתוצאה מהזרקה במינון לא זהה של חומר או מעט גבשושיות.  לרוב, תופעות אלו אפשר לתקן על ידי עיסוי או הזרקה נוספת של חומר.

רוב תופעות הלוואי ניתנות לטיפול על ידי הזרקת היאלורונידייז, אנזים שמביא לפירוק של החומר.

חומצה היאלורונית – מחירים

חומצה היאלורונית מהסוג האיכותי (המוכר על ידי הFDA ושעבר תהליך cross-linking) הינו חומר יקר. בדרך כלל מקובל לתמחר לפי מזרק של חומר.  מזרק סטנדרטי מכיל 1 סמ"ק של חומצה היאלורונית.

המחיר למזרק שונה ממרפאה למרפאה, אך המחיר הטסנדרטי למזרק נע סביב ה2000 ש"ח ל1 סמ"ק.

לאחר ייעוץ ראשוני עם רופא לאסתטיקה, הרופא יוכל לשער כמה מזרקים תצטרכו כדי להשיג תוצאה אסתטית טובה.  באופן כללי, לצורך עיבוי שפתיים יתכן שתצטרכו מזרק אחד לכל שפה, ולצורך מילוי קמטים לצדי האף, כשהקמטים בדרגה בינונית, יתכן שתצטרכו כ3 מזרקים סה"כ.  חשוב לדעת שהתגובה לחומר תלויה גם בטכניקת ההזרקה וגם במרכיבים אישיים של העור. לכן, לעיתים כמות החומר הדרושה להשגת תוצאה אסתטית רצויה תחרוג מההערכה הראשונית.

מידע נוסף לגבי חומצה היאלורונית

מלאו את הטופס על מנת שנחזור אליכם

* שדה חובה