מלאו את הטופס על מנת שנחזור אליכם

* שדה חובה

קמטים במצח: בוטוקס במצח וטיפולים אחרים

2 בפברואר 2012

in קמטים

אזור המצח רגיש ליצירת קמטים.  עקב סיבות מרובות אנשים מכווצים את המצח ועל ידי כך מביאים להופעת קפלים בעור. לאחר זמן מה הקפלים גורמים לחריטת קמטים בעור המצח.  יש יחס ישיר בין קמטים במצח לבין גיל ושהייה בשמש.  ככל שאנשים מתבגרים הקמטים במצח נהיים יותר עמוקים.  בנוסף, עם הגיל העור נהיה פחות אלסטי ויותר רפוי.  במידה וקמטים במצח מופיעים בגיל צעיר, הרבה פעמים דבר זה גורם לתעוקה באותו בן אדם ולעיתים קרובות מנסים להסתיר את הקמטים על ידי תסרוקת או על ידי חבישת כובעים.  קמטים במצח יכולים להתחיל בשנות העשרים לחיים, במיוחד אצל גברים.  הטיפולים העיקריים לקמטים במצח הינם הזרקת בוטוקס ולעיתים מילוי קמטים עם חומצה היאלורונית.

קמטים במצח

קמטים במצח מקנים מראה מודאג, עייף או זקן.  נשים מביעות דאגה לגבי הופעת קמטים אלו יותר מגברים.  הרבה מטופלים מעוניינים להעלים לגמרי את קמטי המצח, אבל חשוב לזכור שהעלמה מוחלטת של קמטים אלו עלולה להיראות לא טבעית, במיוחד בעת הבעות פנים.

אנטומיה של המצח

יש שריר אחד מרכזי שמייצר את הקמטים במצח.  שריר זה נקרא בשם "פרונטאליס", והוא אחראי להרמת הגבות, הרמת המצח ולייצר כוח נגדי לשרירים באזור בין הגבות.  באנשים מבוגרים יש נטייה לעור הגבות להיעשות רפוי יותר, ושריר הפרונטאליס הוא האחראי להרים את הגבות ולמנוע הפרעות בשדה הראייה.

הפרונטאליס מסייע להבעת רגשות כמו חרדה או הפתעה.

קמטים במצח – טיפול

ברוב המקרים, הטיפול היעיל ביותר לקמטים במצח הינו הזרקת בוטוקסמנגנון הפעולה של בוטוקס הוא על ידי הרפיית שרירים.  רופא מיומן יזריק בוטוקס לתוך שריר הפרונטאליס וכך יביא להרפיית השריר.  ניתן להקנות מראה טבעי על ידי שיתוק חלקי של השריר, שעדיין יאפשר הבעות פנים אבל יביא לטשטוש הקמטים.

הזרקת בוטוקס למצח

כמות ומינון ההזרקה משתנים בין אנשים ותלויים באנטומיה האישית ובמין המטופל.  גברים לרוב מצריכים מינון גבוה יותר של בוטוקס כדי להשפיע על השריר, וזאת בעקבות מסת השריר השונה. בנשים, ההזרקה בדרך כלל תסתיים בין 4 עד 6 נקודות הזרקה עם מינון ממוצע של 15 יחידות בוטוקס.  בגברים ההזרקה מצריכה מספר נקודות הזרקה הנע בין 4 עד 12 או אפילו יותר נקודות, במינון שנע בין 15 עד 30 יחידות בוטוקס.

המינון ומספר נקודות ההזרקה תלויים במספר ועומק הקמטים, אנטומיית וחוזק השריר וצורת המצח.

מקובל בזמן טיפול בוטוקס במצח גם להחליש את השרירים בין הגבות עם בוטוקס.  במידה ולא מטפלים בשרירים אלו, הם פועלים ללא התנגדות ויכולים למשוך את המצח כלפי מטה. דבר זה מעצים את הסיכוי לנפילת גבות.

תופעות לוואי ייחודיות להזרקת בוטוקס במצח

מעבר לתופעות הלוואי הרגילות של בוטוקס, יש שתי תופעות לוואי ייחודיות להזרקת בוטוקס במצח.  האחד הינו הרמת קצה הגבות, במראה המזכיר את מר ספוק מסדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים".

תופעת לוואי של טיפול בוטוקס במצח - גבות כמו של ספוק

תופעה זו יכולה להופיע אם חלק של הפרונטאליס מעל הקצה החיצוני של הגבות לא שותק או שהוזרק גבוה יחסית, במיוחד אם הטיפול משולב עם טיפול בוטוקס סביב העיניים.  ניתן לטפל בתופעה זו במפגש הביקורת על ידי הזרקת מינון נוסף של בוטוקס מעל הגבה המורמת.

עוד סיכון ייחודי להזרקת בוטוקס במצח הינו נפילת גבות.  תופעת לוואי זו מופיעה בדרך כלל אם סיבי הפרונטאליס הקרובים לגבה שותקו עקב ההזרקה.  יש קבוצה של אנשים, בעיקר מבוגרים עם עור רפוי עודף סביב הגבות, התלויים בשריר הפרונטאליס על מנת להרים את הגבות וכך למנוע מהעור הרפוי להסתיר את שדה הראייה.  אם התופעה מתרחשת, דבר זה יכול להוביל למראה עייף יותר ולעיתים יכול להפריע מעט לשדה הראייה העליון.  התופעה תחלוף עצמונית לאחר מספר שבועות.  ניתן לנסות להפחית את התופעה על ידי הזרקה ממוקדת נוספת.

בנוסף, לאחר כל טיפול בוטוקס במצח יתכן שהשרירים לא יוחלשו באותה מידה באופן סימטרי ודבר זה יכול לגרום לאסימטריה בקמטוטים.  חשוב להיות מודעים לכך ולהגיע  למפגש הביקורת כדי לעבור על התוצאות ולאפשר מקצה שיפורים בעת הצורך.

בוטוקס במצח – תוצאות

בטיפול בקמטים במצח, תוצאה רצויה הינה העלמת קמטים במצח בזמן מנוחה, אך עם זאת התרת תזוזה בזמן הבעות פנים.  כמובן, אם עדיין ניתן להפעיל את השריר בזמן הבעות פנים, יופיעו קמטים בזמן ההבעות.  באופן אידיאלי התוצאה תישמר כשלושה חודשים ועם טיפולים חוזרים התקופה יכולה להתארך בין 4-6 חודשים.

אחרי טיפול תמיד יכול להישאר אזור של קמטוטים מיד מעל הגבות ומעט אסימטריה בזמן הרמת הגבות.  רצוי מאד לא להחליש את השריר באזורים אלו כדי להפחית את הסיכוי לנפילת גבות.  עדיף להתעלם מקמטים אלו, אבל במידה והם מאד מפריעים יש אפשרות לטפל בהם על ידי הזרקת חומצה היאלורונית.

בוטוקס במצח – תמונות לפני ואחרי

לפני הזרקת בוטוקס במצח - מנוחה

לפני הזרקת בוטוקס במצח - מנוחה

לפני הזרקת בוטוקס במצח - הרמת גבות

לפני הזרקת בוטוקס במצח - הרמת גבות

קמטים במצח שבועיים לאחר הזרקת בוטוקס - מנוחה

קמטים במצח שבועיים לאחר הזרקת בוטוקס - מנוחה

קמטים במצח שבועיים לאחר הזרקת בוטוקס - הרמת גבות

קמטים במצח שבועיים לאחר הזרקת בוטוקס - בזמן הרמת גבות

קמטים במצח לאחר טיפול רביעי עם בוטוקס

קמטים במצח לאחר טיפול רביעי עם בוטוקס (מינון זהה כל טיפול) - בזמן הרמת גבות

הזרקת חומצה היאלורונית למצח

בוטוקס במצח הינו טיפול יעיל ביותר, במיוחד בקמטים העמוקים שמופיעים בזמן הבעות פנים.  עם זאת, לעיתים יש גם קמטים זעירים יותר במצח שמופיעים ללא קשר להבעות.  קמטים אלו מכונים קמטים סטטיים, והם נוצרים עקב חשיפה כרונית לשמש וכתוצאה משינויי העור בעקבות הזדקנות.  בקמטים אלו הזרקת חומצה היאלורונית יעילה, מפני שמנגנון יצירת הקמטים הינו אובדן נפח בדרמיס.

לרוב, בוטוקס מועדף לטיפול בקמטים במצח.  במידה ושבועיים אחרי הטיפול עם בוטוקס נותרים קמטים, יתכן והזרקת חומצה היאלורונית תסייע להעלים את שאר הקמטוטים.

ניתן לקרוא את המאמר המלא בנושא הזרקת חומצה היאלורונית למידע נוסף.

אם אתם מתעניינים בטיפול בוטוקס, מומלץ לקרוא עוד לגבי בוטוקס (המדריך המלא) והזרקות בוטוקס (שיטות מתקדמות) באתרנו.

במידה ומופיעים קמטים במצח בגיל צעיר, יש טיפולים יעילים לשפר את המראה.  ניתן ליצור קשר עם מרפאת בוטוקס תל אביב לתיאום יעוץ עם רופא.

מלאו את הטופס על מנת שנחזור אליכם

* שדה חובה

Previous post:

Next post: